Nemzetközi szakmai találkozó, kiállítás és kerekasztalbeszélgetés

A CsűrKultúra szóösszetétel magába tömöríti azt a kétéves együttműködést, amelynek egyik állomása e nemzetközi találkozó, ahol kiállítás nyílik a megszületett alkotásokból és kerekasztal beszélgetés  során lehet még többet megtudni, miről is szól a CsűrKultúra. A cím sűrű. Csűrökről és pajtákról beszél, amely ugyanannak a mezőgazdasági épületnek két elnevezése attól függően, hogy a Kárpát-medence keleti vagy nyugati felében említik. Kultúráról beszél, amelynek rétegei sokféle módon jelennek meg ebben az együttműködésben: az építészeti kultúra, a díszítőművészet, a mesterségbeli nagyság a hagyományos épületeken; a képzőművészet és az építőművészet pedig a csűrök és pajták átalakításának eszközeiként. Három országból hat építész és tizenkét képzőművész dolgozik együtt – kisebb-nagyobb csapatokban 2023 és 2025 között. Az építészek dolga, hogy hagyományos csűröket vagy pajtákat újraálmodva építészeti terveket alkossanak. A képzőművészek pedig pajta-ihletésű önálló műveket alkotnak, illetve hozzájárulnak a pajtaátalakítási tervekhez is, azokat művészi munícióval gazdagítva. Mindezt annak érdekében, hogy a korábban gazdasági épületként használt, mára azonban javarészt funkcióját vesztett csűrök és pajták ne az enyészeté legyenek, hanem gondosan és igényesen felújítva kulturális vagy egyéb célra hasznosulhassanak.

Program:

16.30   Kiállításmegnyitó/Exhibition opening

17.00   Kerekasztal-beszélgetés/Round table discussion

International meeting, exhibition and round table discussion

The word composition BarnCulture encapsulates the 2-year cooperation, one of the stops of which is this international meeting, where an exhibition of the created art-works opens and during a round table discussion you can learn more about what BarnCulture is about. The concisely chosen title deals with the outstanding building typology of barns, which has been perfected over centuries for rural purposes, and reveals the complexity of the culture: from the architectural tradition to the visual arts to the representation of craftsmanship on traditional buildings and the use of visual and architectural art to transform barns. Six architects and twelve visual artists from three countries worked together in smaller and larger teams between 2023 and 2025. The architects were responsible for creating architectural designs by reinterpreting traditional barns. The visual artists created independent works inspired by barns and also made contributions that were directly related to and enriched the barn transformation designs. All of this in order that the barns, which were previously used as farm buildings, but have now largely lost their function, shall nor perish, but can be used for cultural or other purposes after being carefully and meticulously renovated.